Ekspedycja kolodion

Pewnego dnia fotograf/podróżnik Jan Skwara, entuzjasta fotograficznej techniki kolodionowej, wpadł na szalony pomysł, aby wejść na dach Afryki i ustanowić rekord świata w najwyżej zrobionym zdjęciu na szkle.
I tak powstała Ekspedycja Kolodion, która jest poświęcona historycznej technice fotograficznej polegającej na wykorzystaniu mokrej płyty kolodionowej do otrzymania zdjęcia na szklanych płytach.
Cały proces – od przygotowania płyty, poprzez zdjęcie i wywołanie – należy wykonać, póki warstwa kolodionu jest mokra. W zależności od temperatury i wilgotności, fotograf ma od kilkunastu do ok. 30 minut. Wymusza to konieczność posiadania „pod ręką” ciemni fotograficznej, wraz z całym kompletem odczynników.

20 kg Ciemni do wniesienia

Jednym z podstawowych wymogów rekordu, jest samodzielne wniesienie na szczyt Kilimandżaro całego niezbędnego sprzętu. Na co dzień, Jan podróżuje po świecie z ekwipunkiem do kolodionu ważącym około 50 kilogramów. Wynika to z faktu, że do zrobienia zdjęcia potrzebujemy mieć "pod ręką" odpowiednią konstrukcję mobilnej ciemni fotograficznej, odczynniki chemiczne, szklane płytki, aparat.
Jest to jednak zbyt dużo, aby wnieść w pojedynkę cały zestaw na szczyt Kilimandżaro. Dlatego specjalnie na potrzeby tej wyprawy została zaprojektowana lekka wersja ciemni, która pozwoliła odciążyć cały ekwipunek do około 20 kilogramów. To znacząco zwiększa szanse na sukces przedsięwzięcia.

Ekspedycja kolodion - najwyżej zrobione zdjęcie na szkle!